WhatsApp WhatsApp ile Hızlı Teklif Alın
33201

USTALIK

SAUNA Yapımı  işlerinde karşılaşılan en büyük problem ” GÜVEN ” dir.
 
-Ustayı aradığınızda hemen bulursunuz fakat randevulaştığınız gün ve saatte asla bulamazsınız.Farzedelim anlaştınız falan gün veya saatte.
 
Aradığınızda ( ki ulaşamazsınız) ulaşmışsanız mutlaka bir yalanla sizi savmaya çalışacaktır.Klasik yalanlar: Ailesinden birisi ölür,bebeği olur doğuma gittim der,karısı veya en yakınından birisi hastalanır,kendisi ağır hastadır hastaneye gidecektir.Yolda trafik sıkışıktır,birazdan orada olacağım abla veya abi der.Az bir işim kaldı bitirip geliyorum der 1 hafta sonra iş biter….Bu yalanları çoğaltabilirsiniz.
 
-Güvenilir ustaya ulaşmak inanılmaz derecede zordur.Bu nedenle bu hususu gözden çıkarmayın.En güvenilir sandığınız birisi bile sizi kandırabilir.Onun için mutlaka referanslı ustalarla çalışın.
 
-İyi bir ustanın güvenilir olduğunu şuradan da anlayabilirsiniz.Size verdiği saat ve günde geldi mi? Geldiyse ona güven duyulabilir.
 
İyi bir usta doğaya ve insana saygılıdır
 
İyi bir usta temiz çalışır,Pisliklerini kendisi temizler , Evinizi batırmaz,Eşyalarınıza zarar vermez.
 
Eğer bunların tam tersiyse durum sizin için iyi bir durum değil.
 
İyi ve güvenilir bir usta sizden izinsiz ev eşyalarını,buzdolabını vs…kesinlikle kullanmaz.
 
İyi bir ustada kendisine lazım olacak bütün malzemeler bulunur.
 
Usta işine başladığında sizden kendisi için bir iki önemli  malzeme istiyorsa iyi bir usta olmayabilir.( 9 yaşlarında babamla birlikte Ankara Ümitköy’de çalışırken işveren abimizden dinlemiştim.Biz tam işe başladığımızda şunları söyledi:”Ustam senin ustalığından artık şüphem kalmadı çünkü malzemelerine baktım.Hepsi tastamam ve yıpranmış.Demekki sana işveren çok fazla kişi var.)
 
İyi bir usta ” SANATÇI ” kimliğini ön plana çıkarır.İşini severek ve özenerek yapar.Sizi sizden daha fazla düşünür.
 
Her bir iş sanat yapıtıdır.Ve başka örneğide dünyada yoktur.Mesela bir usta arkadaşım işini bitirdikten sonra yarım saat yaptığı işi hayranlıkla izlerdi.Eserine bakar duygulanırdı.Bu hissiyatla çalışan biri işini en güzel şekilde yapar.
 
İyi bir usta işten kaçmaz.Sizin makul isteklerinizi yerine getirir ek bir maliyet çıkarmaz.
 
Bazı zamanlar ustalar ek maliyetle karşınıza çıkabilirler.Bunlara dikkat etmek gerekir.
 
Eğer size lazım olacak bir işi siz unutmuşsanız usta sizi uyarmalıdır.Sizi devamlı bilgilendiren ustalar iyi ustalardır.
 
İyi bir usta piyasanın biraz üstünde yüksek ücret isteyebilir.
 
Çünkü  iyi usta yıllar boyu kazandığı emeğinin,yeteneğinin,sanatkarlığının  parasını sizden ister.O günkü yaptığı işin ücretini değil.
 
Japonlar bir işi bir defada bitirmeyi en karlı yöntem olarak gördükleri için malları çok kalitelidir.Uzun yıllar kullanırsınız.Enterasan bir şey daha var.Bu yöntem en ucuz yöntemdir.Demek istediğim şudur ki:İyi bir ustaya verdiğiniz yüksek ücret sayesinde yaptığı iş uzun yıllar gidecektir.Aksi halde yüksek fiyattan kaçıp ucuz maliyetli iş yaptırırsanız 2-3  sene sonra tekrar aynı işi yaptırmak zorunda kalırsınız.Ve maliyetiniz 2 kat artacaktır.(Malzeme fiyatınıda eklerseniz eyvah eyvah demekten başka çareniz kalmaz.)Bu nedenle yüksek ücret isteyen ustaya hak ettiği parayı vermek gerekir.Çünkü en ucuz işçiliği bu yolla elde edersiniz
 
Bu arada sizi bazı ustalar sırf fazla isteyerek sizde iyi usta izlenimi bırakabilir.Buna dikkat ediniz.Bunu önlemek için referanslı ustalarla çalışın.
 
İyi bir usta en kalitesiz malzemeden bile en mükemmel iş çıkarabilir.
 
Her ne kadar işçilik kadar malzeme önemli de olsa bazen malzemeler çok pahalı olabiliyor.Alamayabilirsiniz.Fakat şunu unutmayın ki öncelikle iyi bir usta iyi bir ücret malzemeden öncedir.Malzemeden kısın ama ustadan kesinlikle.
 
Ayrıca İşinizin en mükemmel şekilde olması için de malzemeyi iyi seçmeliyiz.
 
Türkiye’de işverenlerin hemen hepsi malzemeye verdiği önemin aynısını ustaya vermiyor.30 yıllık deneyimlerimizin sonucunda bu yargıya ulaştım.Biraz istisnası olsada durum genelde değişmiyor.Malzemeye ciddi oranda para harcayıp da işçilik biraz pahalı geldi diye ucuza halletmek isteyenlerin sonunun hep hüsranla bittiğine çok şahit oldum.Sakın olaki bu yanılgıya düşmeyin değerli okuyucular…
 
İyi bir usta işin başında sizinle her detayı konuşur ve anlaşır.
 
Sakın olaki işin başında anlaşmadığınız hususları ustaya emretmeyin.Ustayla aranız bozulabilir.İş sıkıntılı olabilir.
 
İyi bir usta devamlı öğrenme çabasındadır.Körü körüne bildiklerine bağlanmaz.80 yaşına bile gelse öğrenme azmindedir.
 
Okan SİM
 
Finnsauna kurucusu ve ustası…